Megállapodás született szerdán a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti árukereskedelem vámellenőrzésének minimalizálásáról. Ez volt a feltétele annak, hogy a Demokratikus Unionista Párt (DUP), a legnagyobb északír britpárti protestáns politikai erő beleegyezzen a csaknem két éve nem működő észak-írországi önkormányzatiság helyreállításába.
Kína egyre inkább behatol olyan iparágakba a termékeivel az Európai Unió belső piacára, ahol eddig a német gazdaság volt meghatározó szereplő. Az eredmények azt mutatják, hogy Kína uniós importrészesedése következetesen és jelentősen nőtt, különösen az utóbbi években, ami egyre nagyobb kihívást jelent Németország számára. Ez a növekedés aggodalomra ad okot, tekintettel az olyan problémákra, mint az energetikai átállás, valamint kérdéseket vet fel Németország ipari exportmodelljének jövőjéről.
Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén jelentést fogadott el, amely szerint az Egyesült Királyság folyamatosan megszegi a kilépési megállapodás szerinti kötelezettségvállalásait és megsérti az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv rendelkezéseit.
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint London egyáltalán nem kíván élni azokkal a jogkörökkel, amelyeket a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás egyes pontjait potenciálisan felülíró törvénytervezet nyújtana.
Közzétette a Brexit-tárgyalások tervezett stratégiáját részletező "Fehér könyvet" csütörtökön a brit kormány. A 77 oldalas összefoglaló jórészt annak a 12 célkitűzéseknek a részletes kifejtése, amelyeket Theresa May miniszterelnök a múlt hónapban már ismertetett.
Nem zavaros a brit kilépési stratégia és ennek részleteit a következő hetekben nyilvánosságra is fogom hozni - többek között ezeket hangsúlyozta egy vasárnapi tv-interjúban Theresa May brit kormányfő. Azt is jelezte azonban, hogy a migráció korlátozása prioritás és az EU-tagságnak nem maradnak "darabkái", mindebből pedig a piac arra következtetett, hogy jön a hard-Brexit, azaz nem lesz tagja a közös piacnak a kilépés után Nagy-Britannia. Ez a fontot kéthavi mélypontra küldte hétfő délelőtt a dollárral és az euróval szemben, amelynek láttán a brit kormányfő szóvivője máris tompítani igyekezett az elhangzott kijelentéseket.
Egy átmeneti EU-megállapodás megkötésének terve rajzolódik ki a brit miniszterelnök hétfői beszédéből és az azóta záporozó újságírói kérdésekre adott válaszokból. Az új forgatókönyvnek az lenne a lényege, hogy vagy meghosszabbítják az EU-ból való kilépési procedúra 2 éves időintervallumát, vagy bár 2019 tavaszán kilépnek a britek, de az egységes piachoz még ezt követően is hozzáférnének egy ideig, hogy elkerüljék a brit vállalatok legfőbb félelmét: a halálugrást, azaz a WTO-taggá visszasüllyedő kereskedelmi szabályrendszert. Az elnyújtott kilépés forgatókönyvének esélyét kedd délelőtt máris mérsékelte az Európai Parlament főtárgyalója, aki szerint csak 14-15 hónapja van a briteknek a kilépési feltételek letárgyalására.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljesen ellentmondanak egymásnak a felek.
Egyre többen vélekednek hasonlóan.
Fókuszban ismét Mike Waltz.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit